Pilis Bike erdei kerékpáros úthálózat

 
A Pilisi Parkerdő Zrt. nagyszabású kerékpár-turisztikai fejlesztésének köszönhetően mától 9 „Parkolj és bringázz!” (P+B) ponttal és 28 kijelölt biciklitúrával, egy csaknem 600 kilométernyi ajánlott erdei kerékpáros útvonal áll a kirándulni vágyók rendelkezésére. A Pilist, valamint a Visegrádi és a Budai-hegységet átszelő Pilis Bike bicikliút-hálózat a túra-, illetve a szabadidő kerékpárosok igényeit egyaránt szem előtt tartva valósult meg. (2016.04.27.)

A megnyitó
A Pilisi Parkerdő Zrt. által kezelt mintegy 65 ezer hektáros terület közvetlen közelében mintegy 3 millió ember, tehát az ország lakosságának egyharmada él, évente csaknem 20 millió látogatónapot regisztrálnak. Az erdőgazdaság tapasztalatai szerint egyre többen keresik fel két keréken az erdőket, a kerékpáros turizmus, és a kerékpáros turizmusról való gondolkodás az utóbbi években hatalmas fejlődésen ment keresztül. Így közjóléti és turisztikai fejlesztései sorában – a természetvédelmi és erdőgazdálkodási szempontok figyelembevétele mellett – a Pilisi Parkerdő Zrt. kiemelt céljává vált az erdei kerékpározás infrastrukturális és kényelmi feltételeinek korszerű, minden igényt kielégítő biztosítása.

 

A túrakerékpárosok ugyanis minél változatosabb és hosszabb útvonalakon szeretnének kerekezni, a városban élő szabadidő kerékpárosok legnagyobb problémája ezzel szemben az, hogy örömmel bicikliznének a természetben, ám a legtöbbjük nem szívesen használja a belvárosból az erdőkbe vezető kerékpárutakat. A Pilis Bike projekt az egyre növekvő közösségi igényeknek megfelelően így két szinten kínál megoldást:

•kilenc, személygépkocsival könnyedén megközelíthető, úgynevezett „Parkolj és bringázz!” (P+B) kiindulópontokról, különféle távú és nehézségű túrákkal mindenki számára elérhetővé teszi az erdei kerékpározás lehetőségét – például a Budakeszi Vadasparktól, a szentendrei Skanzentől, vagy Nagykovácsitól;
•a túrakerékpárosok számára pedig az eddiginél is hosszabb és komplexebb útvonalhálózatokat alakítottak ki.

 

A Pilisi Bike kerékpár-turisztikai fejlesztés Pilisszentlászlón tartott átadó eseményén köszöntőt mondott dr. Bitay Márton Örs, állami földekért felelős államtitkár, Tarnai Richárd, Pest megyei kormánymegbízott, valamint Simonyi Ákos, a Magyar Kerékpársportok Szövetségének alelnöke.

 

Zambó Péter, a Pilisi Parkerdő Zrt. vezérigazgatója az ünnepélyes átadón elmondta: „Madas Lászlóhoz, a Pilisi Parkerdőgazdaság legendás alapítójához köthető annak a gyakorlata, hogy a természetvédelem, a gazdaság és a közjólét területeit összehangolva az erdőgazdaságoknak alapfeladatuk az emberek kikapcsolódásához és rekreációjához szükséges infrastruktúra és szolgáltatások biztosítása. A Pilisi Parkerdő Zrt. ma is ennek a gyakorlatnak megfelelően végzi mindennapi munkáját. 2013 óta szinte minden hónapban közjóléti és turisztikai fejlesztések megvalósítását jelentettük be. Ez nem csak különálló objektumokat, például kilátókat és turista-, illetve menedékházakat jelent, hanem komplett turisztikai rendszereket és hálózatokat is. Erre újabb példa a Pilis Bike kerékpár-turisztikai projektünk is. A Pilis Bike mai átadásával megalapoztuk a Pilisi Parkerdő ez irányú turisztikai szolgáltatásainak rendszerét. Ezekre az alapokra a későbbiekben különféle szolgáltatásokat fogunk felépíteni, illetve elindulunk egy másik, számomra nagyon izgalmas irányba is: a lovas turizmus felé. Remélem, még az eddigieknél is többen találnak majd örömet, élményt és kikapcsolódási lehetőséget az általunk kezelt erdőkben.”

 

Mivel a Pilis Bike kijelölt úthálózatának egy része az erdőterületeken kívül halad, az érintett önkormányzatok, valamint a Magyar Természetjáró Szövetség, illetve kerékpáros szervezetek bevonásával, széleskörű szakmai egyeztetés során ölthetett végleges formát a nagyszabású kerékpár-turisztikai fejlesztés.


A Pilis Bike összefüggő, csaknem 330 km-es úthálózatához a Pilisi Parkerdő Zrt. munkatársai erdei üzemi utakat nyitottak meg és erdészeti utakat kötöttek össze, új túraútvonalakat jelöltek ki, továbbá információs táblákat helyeztek ki és új jelzéseket festettek. Fontos, hogy a kerékpározók előtt megnyitott erdészeti utak nem kizárólagosan kerékpáros turistaútvonalak, ezeken a jövőben továbbra is várható erdőgazdasági jellegű forgalom. A kerékpárosok útját ezen kívül gyalogosok, köztük gyerekek, és erdei állatok is keresztezhetik. A kerékpározást az erdőben is a szabályok betartása teszi biztonságossá. A Pilis Bike honlapja a www.pilisbike.hu címen található.

 


A 9 „Parkolj és bringázz!” (P+B) pont:

•Budakeszi Vadaspark GPS: N47° 31' 32,25" E18° 56' 06,10"
•Nagykovácsi GPS: N47° 34' 33,59" E18° 53' 04,35"
•Hideg-völgy GPS: N47° 31' 47,75" E18° 52' 07,97"
•Skanzen, Szentendre GPS: N47° 42' 03,05" E19° 02' 40,41"
•Telgárthy-rét, Visegrád GPS: N47° 46' 13,92" E18° 58' 58,83"
•Kis Rigó Vendéglő, Pilisszentlászló GPS: N47° 43' 14,68" E18° 59' 10,43"
•Hegy-tető, Pilisszentlászló GPS: N47° 43' 06,52" E19° 00' 20,39"
•Parkoló, Pilisszántó GPS: N47° 40' 36,76" E18° 53' 05,67"
•Sportpálya, Pilisszentiván GPS: N47° 36' 43,66" E18° 53' 02,27

Új Széchenyi Terv

Új Széchenyi Terv - Egészségre nevelő és életmódformáló programok

Kiemelt partnereink

           

Sportért, a Sportolókért Alapítvány  

Decathlon


Güntner

 
Átal-ér-völgyi kerékpárút


   ÉDV Zrt.
 
Tata Város Önkormányzata
    Tatabánya Megyei Jogú Város Önkormányzata

 

Vértesi Erdő Zrt.

 

 
Derik Hungária Kft.


Forrás Rádió